fbpx

Jak naložit se zděděnou nemovitostí? Prodat, či pronajmout?

Je to za vámi. Prošli jste si procesem vyřizování pozůstalosti i dědickým řízením. Do vašeho vlastnictví ale přibyla zděděná nemovitost. Co s ní? Bydlení máte, nastěhovat se do ní nechcete. Proto se teď musíte rozhodnout, jestli ji prodáte, anebo si ji necháte a budete ji pronajímat. Do verdiktu mohou zasáhnout i emoce chcete si nemovitost ponechat jako památku na blízkou osobu? Doufáte, že se do ní časem nastěhují třeba vaše děti? Pak je rozhodnuto. Pokud vám ale záleží spíše na praktické stránce věci, podívejte se na výhody i nevýhody obou řešení.

 

Rozhodující je cena

 

Představte si tuto situaci jako jednoduchou rovnici. Na jedné straně s reálnou tržní cenou, kterou získáte prodejem nemovitosti. Na druhé straně s tržním nájmem, který zaplatí nájemník. Přidejme k tomu ještě pár okolností, jako jsou například vaše investiční a dlouhodobé plány nebo skutečnost, jak se mění hodnota nemovitosti v průběhu času.

 

Čím tedy při rozhodování začít?

 

Určitě potřebujete srovnávací tržní analýzu. Pokud ji nemáte k dispozici z dědického řízení nebo je už zastaralá, nechte si ji vypracovat. Díky ní zjistíte, kolik získáte prodejem i pronájmem nemovitosti a můžete sumy porovnat. Pak už se jen stačí rozhodnout, jestli potřebujete peníze hned a nechcete se o nemovitost dál starat, anebo vám vyhovuje spíše pravidelný příjem ve formě nájmu.

 

Pakliže se rozhodnete pro pronájem nemovitosti, měli byste myslet ještě na další faktory:

 

  • rezervu pro nezbytné udržovací práce – občas je nutné vymalovat, opravit menší závady nebo obnovit vybavení
  • z dlouhodobého hlediska na obměnu dveří, podlahové krytiny, spotřebičů a dalších prvků
  • jak se nemovitost zhodnotí během dalších let

 

S ohodnocením a naplánováním všech tří proměnných vám rádi pomůžeme.

Kontaktujte nás

Napište nám, co vás zajímá. Odpovíme vám co nejdříve.

Chci poradit

Napište nám, co vás zajímá. Odpovíme vám co nejdříve.

Chci získat odhad ceny nemovitosti zdarma

Zadejte prosím vaši e-mailovou adresu a my se vám ozveme co nejdříve s podrobnostmi.